Flaga Polski – co warto o niej wiedzieć?

0
2692
flaga polski

Flaga Polski jest niezwykle istotnym symbolem dla Polaków. Jej kształt unormowano stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1919 roku, natomiast jej ostateczną i obowiązującą dziś kolorystykę ustalono w roku 1980. Wszyscy wiemy, jakie są jej barwy – biel i czerwień, wiemy też, że wywiesza się ją podczas różnego rodzaju świąt państwowych. Ale czy taka wiedza wystarczy? Warto poznać przynajmniej kilka najważniejszych ciekawostek dotyczących polskiej flagi, aby wiedzieć o niej nieco więcej i móc uniknąć podstawowych błędów związanych z jej używaniem.

Dlaczego flaga Polski jest biało-czerwona?

Barwy polskiej flagi odnoszą się do godła naszego kraju – orła białego na czerwonym polu. Zgodnie z zasadami panującymi w heraldyce znak jest ważniejszy niż tło, dlatego też na fladze obowiązuje układ kolorystyczny, w którym to biel góruje nad czerwienią. A jakie jest znaczenie poszczególnych barw? Biały symbolizuje srebro, przywołuje też cnoty takie jak czystość oraz niewinność. Z kolei czerwony reprezentuje ogień i krew, odnosi się również do wartości takich jak waleczność i odwaga. Co ciekawe, zgodne z ustawą współrzędne trójchromatyczne barw wskazują na kolor biały bardziej zbliżony do srebra czy szarości, a nie śnieżnej bieli.

Czy wymiary i położenie flagi mają znaczenie? Oczywiście, że tak!

Aby biało-czerwony prostokąt mógł zostać uznany za flagę, muszą być spełnione jeszcze inne warunki. Po pierwsze, proporcje długości jego boków powinny wynosić 5:8. Po drugie, należy umieścić go na maszcie. Jeśli biało-czerwony prostokąt spełnia te wymagania, można nazwać go flagą – w przeciwnym razie mówi się po prostu o barwach narodowych. Flagę można wywieszać również pionowo, trzeba jednak w takiej sytuacji zadbać o to, aby jej biały pas znajdował się po lewej stronie.

Dwie flagi Polski?

Nie wszyscy wiedzą, że w naszym kraju obowiązują dwie flagi! Pierwsza z nich to ta najczęściej spotykana, biało-czerwona. Druga to tak zwana flaga państwowa z godłem. Charakteryzuje się ona tym, że na jej białym pasie znajduje się dodatkowo herb Polski. Warto pamiętać, że nie wszyscy powinni używać tej flagi – prawo do jej stosowania mają tylko niektóre podmioty, między innymi przedstawiciele naszego państwa za granicą, polskie statki czy cywilne lotniska.

Święto flagi

Dzień flagi ustanowiony został w 2004 roku – od tamtej pory obchodzimy go 2. maja. Data ta nie została wybrana przypadkowo – jest to również Światowy Dzień Polonii, a także dzień wypadający między Świętem Pracy i Świętem Narodowym Trzeciego Maja. Mamy więc w tym okresie doskonałą okazję do refleksji nad historią Polski, a także jej współczesnymi dziejami i statusem na świecie. Co ciekawe, 2. maja 1945 roku miało miejsce pewne ważne i związane z narodowym symbolem wydarzenie – polscy żołnierze biorący udział w zdobyciu Berlina zatknęli polskie flagi na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu. Dzień ten jest więc z wielu względów ważny dla Polaków.

Szacunek do symboli narodowych

Symbole narodowe należy szanować – nie inaczej jest z flagą Polski. Współcześnie może ją wywieszać każdy obywatel, niezależnie od dnia – w czasach PRL nie mieliśmy takiego prawa. Korzystając z nowych możliwości, trzeba jednak zachować pewne zasady – podniesiona flaga nie powinna być brudna, wypłowiała czy pognieciona. Z kolei za znieważenie symbolu narodowego, usunięcie go czy zniszczenie grożą surowe kary – od grzywny po pozbawienie wolności.

Jak się zatem okazuje, flaga Polski, choć z pozoru tak prosta, kryje w sobie wiele ciekawostek i ważnych reguł dotyczących jej wywieszania. Warto o nich pamiętać – każdy Polak powinien dobrze znać swoje symbole narodowe, a co za tym idzie okazywać im odpowiedni szacunek.

Partner artykułu – https://okolicznosciowe.com.pl/