Remont domu albo mieszkania to poważna sprawa, a im mniej wiemy o budowlance, tym gorzej dla nas. Zły wybór może być kosztowny, a bardzo zły to nawet niedokończony remont albo fuszerka, którą będą musiały poprawiać inne ekipy. Jak wybrać ekipę remontową, by nie żałować? Poniżej kilka aspektów mogących pomóc w wyborze ekipy remontowo-budowlanej. Po wybraniu wstępnych wykonawców pod hasłem ekipa remontowa kielce lub podobnym.

Negocjacje z firma remontową – o co koniecznie zapytać?

Zapraszając kandydatów na fachowców mogących wykonać dla nas remont wskazujemy im zakres prac albo pytamy o konieczne prace do przeprowadzenia. Bez względu na ich skalę, czy będzie to remont kapitalny, czy ogarnięcie jednego aspektu, np. hydrauliki, należy bezwzględnie zapytać o wycenę przedsięwzięcia oraz o czas jego trwania. Jeżeli fachowiec odpowiada, że wszystko będzie liczone na bieżąco podczas wykonywania zlecenia, należy takiej ekipie podziękować. Nawet wówczas, gdy jest przez kogoś polecana. Drugim aspektem jest doliczenie pewnej rezerwy do wyceny, ponieważ ze względu na inflację materiały budowlane drożeją w dosyć mocnym tempie.

Działającym legalnie podmiotom można również spojrzeć na ręce poprzez ich dokonania. Można poprosić o kontakt z poprzednimi klientami albo o fotografie ukazujące poprzednie realizacje.

Zakres prac firmy remontowej

Remont, a szczególnie remont kapitalny często wymaga prac o zróżnicowanym charakterze. W takich wypadkach warto szukać firm specjalizujących się w kompleksowych remontach i budowach, czyli takich, które oferują wykonanie zarówno remontu hydrauliki, elektryki, jak i ułożenia tynków, czy płytek ceramicznych. O takie firmy jest jednak trudno i najczęściej różne ekipy będą wykonywały jedną konkretną usługę. Tutaj szczególnie istotne będą terminy, aby prace różnych ekip nie kolidowały ze sobą. Dlatego niezwykle istotne jest zawieranie umów z podmiotami gwarantującymi wywiązywanie się z zawartych z nimi umów w terminie. W takich wypadkach można zapytać o ilość zleceń wykonywanych jednocześnie przez daną firmę, aby nie trafić na taką, która nazbyt jest obłożona pracami.

Podpisywanie umowy z firmą remontową?

Przeprowadzenie remontu bez umowy kosztuje zazwyczaj mniej, ale należy wówczas zapomnieć o gwarancji na wykonaną usługę. Jak nie kupujemy w sklepie pralki albo lodówki bez gwarancji, tak i nie należy kupować bez gwarancji jakiejkolwiek usługi. Dzięki oficjalnej umowie zawierającej zakres prac do wykonania oraz ich wycenę, możliwe jest umieszczenie w niej również kar umownych za niewywiązanie się z umowy w terminie, czy za niedbałe wykonawstwo. Taką umowę zaś można podpisać wyłącznie z firma działającą legalnie.