Jak wybrać farbę na ścianę?

5
8210
farby malarskie

Prócz odcienia farby istotne są jej wartości. Podczas malowania ścian zawsze należy pamiętać o tymże, iż typ farby należy wybrać do funkcji użytkowej konkretnego wnętrza. Sprawdź, jaką farbę dobrać. Do robienia wierzchnich warstw malarskich nie stosuje się farb wodorozcieńczalnych, jakie zwykle nie wytwarzają treści niebezpiecznych dla zdrowia. Należałoby szukać takich o niezwykle małej bądź zerowej ilości lotnych związków nierozerwalnych (LZO).

Farba akrylowa lub lateksowa? Jaką farbę dobrać?
Większość farb do ścian oraz stropów dostępnych na naszym rynku to farby emulsyjne (emulsje) akrylowe bądź akrylowo-lateksowe. Emulsja to niezwykle doskonale połączona, rozłożona w wodzie ilość elementów, jaka tworzy farbę. Do takich elementów należą pomiędzy innymi: biel tytanowa oraz barwniki. Barwnik to coś, co jest przekaźnikiem odcienia, natomiast biel tytanowa powoduje, iż farba niezwykle doskonale kryje. Rozróżniamy farby akrylowe oraz lateksowe, we współzależności od ilości konkretnego elementu w kompozycji.

Gdy ktoś nie chce się nadmiernie wprowadzać w zagadki farb, może dobrać środek lateksowy. Sprawdzi się on nie jedynie w toalecie oraz w kuchni, lecz także w pokoju dzieci, przedpokoju oraz piwnicy, więc pomieszczeniach narażonych na zanieczyszczenia. Pasować także będzie w salonie oraz sypialni, chociaż tam być może zostanie wykorzystana trochę na wyrost. Zazwyczaj w takich miejscach jak salon oraz sypialnia kładzie się farby matowe, aby mieszkańcom nie przeszkadzały wyraźne odbicia słońca.

Do jednokrotnego malowania
Odmiennie jednowarstwowe. Takich farb, jakie doskonale kryją każdą starą warstwę zaraz po założeniu jednej powłoki jest mało na rynku. Proponuje je spółka Dulux oraz Caparol. Są to niezwykle gęste farby lateksowe, droższe od tradycyjnych (25–30 zł/l) oraz o mniejszej efektywności. Więc dobierając je, nie zaoszczędzisz kapitałów, choć będziesz malować ścianę jedynie jeden raz. Należałoby je wykorzystywać wówczas, kiedy chce się jak najszybciej odświeżyć ściany – nie czekasz aż wyschnie poszczególna powłoka, aby założyć inną. 

Partner artykułu: https://projektowaniewnetrz24.eu/

5 KOMENTARZE

  1. Wszystko równie zależy od tego do jakiej powierzchni farbę potrzebujemy. Obecnie wybór farb jest bardzo duży. Inne są do wewnątrz, inne do zewnątrz. Jeśli nie mamy wiedzy warto doradzić się pracownika sklepu. Należy jednak brać pod uwagę możliwości czyszczenia ścian, więc farba na pewno powinna być trwała na szorowanie.

  2. Kolor ściany jest bardzo ważne. Jeśli wybierzemy zbyt ciemny kolor pomieszczenie może być niedoświetlone. Warto również zwrócić uwagę do jakiej powierzchni farba jest przeznaczona.

  3. Bardzo ciekawy artykuł. Warto z takich ciekawostek korzystać, Szczególnie kiedy decydujemy się na wykonanie remontu samodzielnie, lub samodzielnie dokonujemy wyboru materiałów. To tak zwana wiedza praktyczna.

  4. W Internecie jest bardzo dużo blogów wnętrzarskich, na których można znaleźć bardzo dużo pomysłów na aranżacje wnętrza. Wybór farby na ścianę można dopasować pod kolor tapicerki, tak by do siebie pasowały. To chyba najlepszy sposób na to by wybrać odpowiedni kolor.

  5. Obecnie wybór kolorów farb i jej rodzajów jest bardzo duży. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak kolor ścian powinien być dobierany do jasności pomieszczenia. Jeśli jest one ciemne, pomalowanie ścian ciemnym kolorem może je jeszcze bardziej przyciemnić. Można również w Internecie znaleźć dużo informacji, z których warto skorzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here