Ogródek warzywny nawożony jest prawie cały rok. Wiosną, zanim ruszą siewy i wegetacja roślin najlepiej użyć kompostu, jeżeli nie był położony jesienią. Można rozsypać też nawozy mineralne w postaci sypkiej. Latem  ogród nawozi się tylko do połowy lipca, po tym czasie rośliny przygotowują się do już do zimy i nie potrzebne im już jakiekolwiek pobudzanie do szybszego wzrostu. Letnie nawożenie to nawozy płynne – mineralne i organiczne. Czasem można użyć nawozu sypkiego. Jesienią dobrze przeprowadzić wapnowanie Po dwóch tygodniach od wapnowania można rozłożyć nawóz organiczny – kompost lub obornik.

 Jakie nawozy są najbardziej znane?

  • uniwersalne – Mogą być płynne lub sypkie. Przeznaczone do wszystkich grup roślin. Popularne to: Polifoska, Azofoska, Planton, Multivit.
  • specjalistyczny – Skład tego typu nawozów to mieszanka dla konkretnej grupy roślin. Przeznaczenie może być konkretne, na przykład do borówek, do truskawek. Mogą też być do iglaków, do roślin liściastych. W tej dziedzinie panuje spora różnorodność nazw i przeznaczeń, dlatego za każdym razem trzeba zasięgnąć informacji w sklepie ogrodniczym.
  • wolno działające – Bardzo wygodne do stosowania. Najczęściej w formie granulowanej, wystarczy rozsypać raz a substancje będą się uwalniały stopniowo, przenikając do gleby przez dłuższy czas.
  • dolistne – Stosowane na liście, gdy ich stan nie jest dobry a nie ma śladu szkodników. Najczęściej jest to brak podstawowych minerałów, takich jak żelazo czy azot. W tym wypadku dobry jest Florovit, który poprawia kondycje całej rośliny. Oddzielnym problemem bywają szkodniki. Na każdy rodzaj szkodnika wyprodukowano antidotum.

 Raz na jakiś czas warto sprawdzić odczyn gleby i odpowiednio do wyniku przeprowadzić wapnowanie. Wapń najczęściej uzupełniany powinien być w glebach piaszczystych.

 Oprócz nawozów sztucznych, z powodzeniem można stosować nawozy organiczne. Są to:

  • kompost
  • obornik
  • nawóz ptasi

 Kompost dobrze przygotowany nie powinien być szkodliwy nawet w dużych ilościach. Dostarcza ziemi dużo próchnicy i minerałów. Ma tę zaletę, że można go zrobić samemu. Niektórzy ogrodnicy twierdzą, że najlepszym budulcem na kompost są odpadki z ogrodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here